Nuvoton M032SE3AE
Nuvoton Technology Corporation M032SE3AE - DE-2334-D
SPQ
2000
MOQ
250
Visible Manufacture Name
Nuvoton Technology Corporation
Visible Manufacturer’s code
M032SE3AE
Weight (gm)
0.0012kg
Brand/MFR No
(Do not write any think here.It is for quotation display)
Nuvoton/M032SE3AE
Quantity
Add to Cart
Product Details
Nuvoton NuMicro M032SE3AE is low-voltage operation MCU based on Arm® Cortex®-M0 core with 32-bit hardware multiplier/divider. Operating frequency up to 48 MHz with 1.8V ~ 3.6V operating voltage, equipped 128 KB Flash and 16 KB SRAM .
With its special designed performance such as 2 MSPS ADC , 96 MHz PWM , 24 MHz SPI , 6 MHz UART . Nuvoton M032SE3AE can be applied at industrial control and consumer applications, provide a fast and precise data conversion of the voltage, current and sensor data, and fast response control for the external device, such as the current/voltage feedback from motor control or sensing devices.
Get the high-quality Nuvoton M032SE3AE at the best price in India.
Nuvoton M032SE3AE Target Application:-
  • Laser Distance Meter
  • Air Detector/Cleaner
  • Mobile LCD Panel Controller
  • Micro Printer
  • WPC Wireless Charger
Nuvoton M032SE3AE Features:-
Operating Characteristics:-
  • Voltage range: 1.8 V to 3.6 V
  • Temperature range: - 40°C to +105°C
  • EFT 4.4 kV
  • ESD HBM 6 kV
Core:-
  • Arm® Cortex®-M0 processor running up to 48 MHz
  • 32-bit H/W multiplier/divider
Memories:-
  • 128 KB Flash
  • 16 KB SRAM
  • 4 KB Flash for user program loader ( LDROM )
  • ISP / ICP / IAP programming
  • 512 bytes SPROM ( Security Protection ROM )
Clocks:-
  • 4 to 32 MHz HXT crystal oscillator or external input clock
  • 32.768 kHz LXT crystal oscillator or external input clock for low-power system operation
  • Internal 48 MHz HIRC oscillator with variation ± 2 % within all temperature range
  • Internal 38.4 kHz LIRC for Low-power operating mode
  • One PLL up to 96 MHz for high speed module operation
Timers:-
  • Up to Four 32-bit timers
  • One 24-bit SysTick timer
PWM:-
  • 12 channels 96 MHz 16-bit PWM
Analog:-
  • 16 channels 12-bit 2 MSPS ADC
  • Two rail-to-rail comparators ( ACMP )
PDMA:
  • 5 channels PDMA
CRC:
  • CRC-CCITT, CRC-8, CRC-16 and CRC-32 polynomials
Communication interfaces:
  • 2-set of 6 MHz UART interfaces
  • 1-set of UART for simple Tx/Rx operation
  • 2-set of 1 MHz I²C interfaces
  • 1-set of 24 MHz SPI /I²S interface
  • 1-set of USCI interfaces that supports UART , SPI and I²C mode
  • 51 GPIO ( except analog pins, Support 5V tolerant I/O )