IKSEMICON IL1117C-3.3 Low Dropout Positive Voltage Regulator SOT 223
IL1117C-3.3 SOT 223 Low Dropout Positive Voltage Regulator - IC-3458-D
SPQ
4000
MOQ
1
Visible Manufacture Name
IKSEMICON
Visible Manufacturer’s code
IL1117C-3.3
Brand/MFR No
(Do not write any think here.It is for quotation display)
IKSEMICON/IL1117C-3.3
Quantity
Add to Cart
Product Details
Get the high-quality IK SEMICON IL1117C-3.3 SOT 223 at the best price in India.
The IL1117C is a series of low dropout voltage regulators that can provide up to 1A of output current. The IL1117C is available in eight fixed voltages, 1.5, 1.8, 2.5, 2.85, 3.0, 3.3, 3.5, and 5.0V. Additionally, it is also available in an adjustable version. On-chip precision trimming adjusts the reference/ output voltage to within ± 2%. The limit is trimmed to ensure a specified output and controlled short-circuit current. The IL1117C series is available in SOT-223, TO-252, and SOT-89 packages. A 10uF tantalum capacitor is required at the output to improve the transient response and Stability.
Features:
  • Dropout Voltage – 1.2V (Typical) · Reference/Output Voltage Trimmed to ± 2%
  • Maximum Input Voltage – 15V
  • Adjustable Output Voltage or Fixed 1.2V, 1.25V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5V
  • Line Regulation typically at 0.2% max
  • Load Regulation typically at 0.4% max