2.8" DWIN Smart Capacitive Touch screen Display DMG32240C028_03WTC
DWIN 2.8" Smart Capacitive Touch screen Display DMG32240C028_03WTC- LC-2849-D
SPQ
1
MOQ
1
Visible Manufacture Name
DWIN
Visible Manufacturer’s code
DMG32240C028_03WTC
Weight (gm)
0.15kg
Brand/MFR No
(Do not write any think here.It is for quotation display)
DMG32240C028_03WTC
Quantity
Add to Cart
Product Details
Get the high-quality DWIN 2.8" DWIN Smart Capacitive Touch Monitor at the best price in India.
2.8" Capacitive Smart display is very easy to use and integrate with your embedded circuit with a simple serial UART interface. DWIN Displays are high quality and cost effective smart HMI touchscreens. The DMG32240C028 2.8" Smart Capacitive Touchscreen Display can easily be interfaced with microcontrollers & controller boards like Arduino Uno, Arduino Nano, Arduino Mega, ESP8266, ESP32, PIC Microcontrollers, 8051 family of microcontrollers, etc. This Smart displays are based on T5/T5L ASIC chip which is a dual core high performance GUI Asic which supports DGUS & OS  development mode.
2.8 Smart Capacitive Touch screen Display DMG32240C028-03WTC Features:-
  • Size: 2.8"
  • Touch Type: Capacitive
  • Resolution: 320x240
  • Grade: Commercial
  • Color: 262K Colors; 18 Bit
  • Dimensions: 85.2 mm (W) x 55.6 mm (H) x 11.65 mm (T)
  • Backlight: LED
  • Brightness: 200 nit
  • Operating Voltage: 5 Volts
  • Operating Current: 40ma to 105ma
  • Working Temperature: -20 to 70°C