AIT Semiconductor A6516E5VR-33 SOT-25 - IC-3556-D
AIT Semiconductor Low Dropout Voltage Regulator A6516E5VR-33 SOT-25 - IC-3556-D
Out of stock
SPQ: 3000, MOQ:1, Product Package: SOT-25
SPQ
3000
MOQ
1
Visible Manufacture Name
AIT Semiconductor
Visible Manufacturer’s code
A6516E5VR-33
Brand/MFR No
(Do not write any think here.It is for quotation display)
AIT Semiconductor/A6516E5VR-33 A6516E5VR-33
Add to Cart
Product Details
Get the high-quality AIT Semiconductor A6516E5VR-33 SOT-25 at the best price in India.
A6516 series are high precise, low power consumption, high voltage input, positive voltage regulators manufactured using CMOS and laser trimming technologies. The A6516 consists of a current limiter circuit, a driver transistor, a precision reference voltage and a correction circuit. Output voltage is selectable in 0.1V steps from 1.2V to 5.0V. The series are also compatible with low ESR ceramic capacitors which give added output stability.
A6516E5VR-33 SOT-25 Specifications:-
  • Maximum Output Current: 500mA
  • Input Voltage Range: 3V~16V
  • Output Voltage Range: 1.2V~5.0V (customized on command in 0.1V steps)
  • Highly Accurate:±2%(±1% customized)
  • Low Power Consumption: 10uA(Typ.)
  • Dropout Voltage 1.2V@500mA (VOUT=3.3V) 600mV@300mA (VOUT=3.3V)
  • Output Current Limit: 500mA